Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско.
Независима музикална асоциация отбелязва началото си с двудневен фестивал.
Samodiva е създадена от артисти в полза на артисти с единствената цел да осигури по-лесно развитие на младите таланти на българската сцена, разказват от асоциацията.
По думите им мисията им е да покажат различен пример и подход, който да сплотява и стимулира алтернативната музика в България.
Фестивалът Stroeja Open Air ще се състои на 20 и 21 септември.
Участват „Нова генерация" и „Остава" (Свилен Ноев и Георги Георгиев с акустичен сет), Woomb, Нeptagram, Maze Hunters и Каке?, както и Opium, Parallel и „Цвет“.
Всички приходи ще бъдат вложени от асоциацията в групи и изпълнители, които са на ранен етап от креативния си път. Така екипът ще им по
Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.
Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.
Събитието е в зала „България“.
Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.
Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма
Трета самостоятелна изложба на Цвети Александрова ще бъде открита в столичната галерия Vivacom Art Hall.
Експозицията е озаглавена „Феникс“ и може да бъде разгледана от 13 до 27 ноември, съобщават организаторите.
В изложбата авторката представя 37 картини. „За име на третата си самостоятелна изложба избрах „Феникс“, защото вярвам, че за всеки човек има нещо, което му дава сила да преодолее трудностите и изпитанията, пред които е изправен, и да се възроди по-силен и добър!“, казва художничката Цвети Александрова.
„За мен това е изкуството. Рисувам с цялото си сърце и тази изложба се роди от желанието да дам на хората творби, които да ги окрилят да търсят и виждат красивото в себе си и в заобикалящия ни свят. На пръв поглед картините са различни, но дълбоко философски всичките са търсене на спасение от рутината на б
Наследниците на колекционера Ейбрахам Бредиус, починал през 1946 г., искат да им бъдат върнати произведения на изкуството от музея „Маурицхаус“. Твърди се, че музеят в Хага не е спазил споразуменията за излагане на творбите. Сред произведенията са шедьоври на Рембранд.
Преди смъртта си Бредиус се е споразумял с „Маурицхаус“ да завещае на музея 25 от своите произведения на изкуството. Уговорката е била творбите винаги да бъдат на показ пред публиката. Оказва се, че това не е така. Не са изложени 20 от 25-те творби.
За иска си наследниците се позовават на сключеното в миналото споразумение. Те не са преки наследници на Бредиус, а роднини на неговия ученик Йозеф Крониг (1887-1984), отбелязва телевизия Ен О Ес. Бредиус и Крониг прекарват голяма част от живота си заедно, а Крониг е единственият наследник на имуществото на Бредиус.
"Споделените пространства са първо между мен и самата публика. Отделно самите работи, компонентите на отделните композиции също споделят общо пространство." Това разказа художничката Галина Шехирян за най-новата си самостоятелна изложба "Споделени пространства", която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Това е второто гостуване в морския град и се случва три години след първото. Както и в предишното, Шехирян отново показва свои работи със стъкло, но все по-целенасочено я вълнува живописната плоскост, която е и основен акцент в експозицията, създадена специално за пространството на галерия "Пролет".
"Живописта е новото ми приключение", казва тя. За художничката това е съвсем нова територия, защото завършва текстил, след което дълго време се занимава със скулптура, а след това и със стъкло.
"За мен това е провокацията - как да подх
Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ).
Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.
Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.
/ВСР
Шоуто The Pink Floyd Experience идва в България идва на 27 ноември в Националния дворец на културата, София, и на 29 ноември – във Фестивалния и конгресен център във Варна, съобщават организаторите.
По думите им концертите ще пресъздадат класическия състав от 80-те години на легендарната група.
„Уест енд“ е известен със своите многобройни театри, кина и музикални зали и е център на развлекателната индустрия в Лондон. Там дебютират едни от най-известните театрални постановки и мюзикъли в света. Именно от тази културна среда идва и шоуто The Pink Floyd Experience, което обещава да предложи на българската публика автентично преживяване, пресъздавайки класическия състав на Pink Floyd от 80-те години“, коментират организаторите.
По думите им със своето мултимедийно представле
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска канят бургаската публиката на закриващия концерт от турнето им "Концерти с история" в Културен център "Морско казино" на 26 август.
В него двамата ще изпълняват произведения за танци от класическата музика, сред които композиции от Йоханес Брамс, Антонин Дворжак и Астор Пиацола, съобщават от пресцентъра на градската администрация и организаторите от "София арт институт".
Иван Стайков свири на старинна цигулка Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер. Прочутите танци от класическата музика ще прозвучат в акомпанимента на забележителната пианистка Венета Нейнска.
В програмата са включени Унгарски танци от Йоханес Брамс, Славянски танц в ми минор от Антонин Дворжак и Румънски танци на Бела Барток. За любителите на тангото е включена и музика от Астор Пиацола.
По традиция музик
За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.
В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.
Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.
„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa
Фотодокументална изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде представена по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на София.
Откриването е на 16 септември в Столичната библиотека, съобщават организаторите.
Експозицията е в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и представя различни аспекти от дейността на инж. Иванов като кмет, както и политиките му в сферата на културата, образованието, здравеопазването и градоустройството.
В изложбата са включени карикатурни ескизи от вестниците „Дневник“, „Заря“, „Утро“ и др. от 1938 г., които показват отзвука от присъединяването на околните села към София и сформирането на Столична голяма община, разказват от библиотеката.
По думите им интерес представляват автентичните документи от фонда на библиотеката на София - „Отчети и бю
Есенното издание на SoFest (14-17 ноември) завършва с два рок концерта в Sofia Live Club.
Първият е на Роберта, която е една от малкото световни изпълнителки, пели на двумилионна публика, пред „Бранденбургската врата“, посочват организаторите.
„С уникалния си глас и личен стил на вокални интерпретации, музикалната дива ще припомни защо е спечелила славата на изпълнител с широка гама репертоар.
На 16 ноември певицата ще представи своя, напълно нова интерпретация на най-емблематичните песни, на неповторимата Дженис Джоплин. Ще се насладим на парчета на една рок дива оставила следа както в световния блус и рок, така и във формирането на много артисти след нея“, допълват организаторите.
Заедно с Роберта, на сцената излизат музикантите Филип Александров - клавири,